Roca Vääntönupinkara, FI (kuppimalli 45 asteen taivutuksella)

11 arvostelua

5,05  sis ALV 25,5% + toimitus jos ostos alle 60€

ROCA Vääntönupin kara sinkitty

81 varastossa (voidaan jälkitoimittaa)

Ilmainen toimitus kun ostos 60€

  • Oikein-merkki Toimivuustakuu 100%
  • Oikein-merkki Turvalliset maksutavat
TURVALLISET MAKSUTAVAT
Tuotetunnus (SKU): ROC936065 Osastot: , , Avainsanat tuotteelle , , , , , , Tuotemerkki:

Kuvaus

Roca  vääntönupin kara, sopii  Abloy umpioven lukoille. (Pintalukoille ja Profiilioven lukolle on eri malli)

Tämä kara on se perinteisen näköinen jossa on karan varsi taivutettu 45 asteen kulmaan ja päähän kiinnitetty ”kuppi” eli sellainen neliskanttinen  osa joka sijoitetaan lukkorungon avauskääntönokan  ns ”tiimalasin” muotoisten kärkien päälle. (katso kuvissa oleva 5 kuvan koosteohje avainpesän ja karan asennuksesta.)

Tuo vääntöraudan kääntäminen 45 asteen kulmaan on tehty siksi, että ABLOY LC100 ja LC102 lukoissa on vääntönupin jousitettu palautustoiminto jolloin on tärkeää nähdä jos  vääntönuppi on auki asennossa. Muissa ABLOY lukoissa vääntönupin vapaa asennolla ei ole käytännön merkitystä. Siksi Roca lienee tehnyt tämän tällä tavalla.

Tämä oli aiemmin käytössä myös ABLOY karoissa suorana mallina. Nykyisin ABLOY:n kara on yhdestä raudasta taivuttelemalla ja muotoilemalla tehty. Sen hyvä puoli on että samassa raudassa on molemmissa päissä kääntöosa. Huono puoli on että se ei vaan tahdo toimia, tai toimii se kun se oikein asennetaan.

Useimmiten vaan tulee vastaan asennuksia joissa tämä yksiosainen kara on asennettu väärin.  Kun se on asennettu väärin, se saattaa lipsahtaa lukkorungon läpi ja estää lukon toiminnan.

Sopii ABLOY umpioven lukoille, esim. 4180, 4190, 4195, LC100, LC102 ja LC2024

Hinnat päivitetty 15.7.2026

Lisätiedot

Paino 0,02 kg (kilogramma)

11 arviota tuotteelle Roca Vääntönupinkara, FI (kuppimalli 45 asteen taivutuksella)

5,0 Arvostelu
1-5 11:n arvosteluista
  1. hyvin sopii

    • Kiitos palautteesta! Yt. Matti

  2. Laadukas osa

  3. Kiitos osa sopiva

Lisää arvostelu
Sinun on kirjauduttava sisään voidaksesi lähettää arvostelun Kirjaudu sisään

Kysymykset & Vastaukset

Kysy kysymys
Ei kysymyksiä vielä